top of page

Jak się przełamać, aby zacząć mówić po angielsku?


zadowolona dziewczyna uczy się online
Przełamanie bariery językowej jest początkiem udanej nauki języka

Znasz to uczucie, gdy nagle brakuje Ci słów? W głowie masz kompletną pustkę, a połączenie ze sobą kilku wyrazów staje się zadaniem nie do wykonania? Każdemu się to zdarzyło chociaż raz w życiu w ojczystym języku. Z językiem obcym jest to jeszcze trudniejsze. Przynajmniej na początku.


Dlaczego tak trudno jest Ci zacząć mówić po angielsku?


Blokada językowa nie zawsze wynika jednak stąd, że nie znasz słówek lub nie pamiętasz zasad gramatyki. Może ona odnosić się nawet do osób, które z pisaniem po angielsku radzą sobie całkiem dobrze, ale gdy mają zapytać o drogę, to nie są w stanie wydobyć z siebie słowa. Na szczęście blokada językowa jest czymś, co da się pokonać. Nie powinnaś się jej wstydzić. To nieprawda, że wszyscy wokół rozmawiają po angielsku na poziomie C2 i nigdy nie zdarzyło im się zapomnieć jakiegoś słówka. Problemy z mówieniem w tym języku dotyczą wielu osób. Pomożemy Ci poradzić sobie z tym. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które od razu możesz wypróbować na sobie.


Ćwiczenie czyni mistrza


Pewnie słyszałaś to banalne sformułowanie już tak wiele razy, że przestałaś już w nie wierzyć. Jednak prawda jest taka, że bardzo wiele czynności na początku sprawia trudności. Przypomnij sobie swoje pierwsze przejażdżki na rowerze, czy wyjazdy do najbliższego sklepu spożywczego samochodem, tuż po odebraniu prawa jazdy. Poziom stresu mógł być podobny jak przy mówieniu pierwszych zdań po angielsku, a jednak się przełamałaś. Tym razem też Ci się uda.

Żeby nauczyć się mówić płynnie po angielsku i komunikować się z otoczeniem, to musisz zacząć mówić. Staraj się nie komplikować sobie sprawy. W miarę możliwości używaj tylko tych zdań i zwrotów, które masz już opanowane.


Pokonaj swój strach


Koncentrowanie się na własnych zahamowaniach, to najgorsze, co możesz zrobić, gdy się czegoś boisz. Wtedy przed oczami od razu stają Ci najstraszniejsze scenariusze i przełamanie się staje się jeszcze trudniejsze.

Nie bój się, że ktoś Cię wyśmieje. To będzie świadczyło źle o nim, a nie o Tobie. Jeżeli mówisz do kogoś łamanym angielskim i na pierwszy rzut oka widać, że dopiero się uczysz, to masz prawo do popełniania błędów. One są wręcz nieuniknione. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły językowej. W Patron in English nauczysz się posługiwać angielskim w przyjaznej atmosferze. Pierwsze konwersacje pod okiem doświadczonego nauczyciela sprawią, że poczujesz się pewnie. W dodatku lektor od razu wyłapie Twoje pomyłki i da Ci wskazówki, jak ich uniknąć w przyszłości.


Pomyśl o motywacji


Pewnie nauka języka angielskiego jest dla Ciebie ważna. Z jakiego powodu zaczęłaś się uczyć właśnie tego języka? Potrzebny Ci w szkole? Chcesz zdobyć lepszą pracę? A może planujesz wyjazd na dłuższe wakacje i chcesz się poczuć swobodniej w obcym kraju? Zawsze przed rozpoczęciem konwersacji przypomnij sobie, po co to robisz. Świadomość tego, że Twoje działania mają głęboki sens, sprawi, że łatwiej będzie Ci przełamać bariery, które pojawiły się w głowie.


Zapisz się na lekcje online


Jak wiadomo czasami łatwiej jest coś napisać niż powiedzieć. Tak samo prościej jest do kogoś się odezwać przez internet niż bezpośrednio. Właśnie to jest jednym z wielu powodów, dla których lekcje angielskiego online, stają się coraz bardziej popularne. Jeżeli jesteś typową introwertyczką i ogólnie rozmowy z ludźmi sprawiają Ci trudność, to internetowe konwersacje będą dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Przynajmniej na początku. Później na żywo też będzie łatwiej się przełamać.

Dobrym początkiem współpracy może być bezpłatne spotkanie online na którym możesz zaplanować naukę.


Jak najwięcej słuchaj


Czasami zanim weźmiesz się za rozmowę, dobrze jest się osłuchać z językiem. Możesz w tym celu na przykład oglądać seriale po angielsku albo słuchać audiobooków. Jeżeli jesteś osobą, która bardzo dużo zapamiętuje poprzez słuchanie, to dzięki tej metodzie, nie tylko się osłuchasz, ale również szybciej zapamiętasz nowe zwroty.

Mamy nadzieję, że wymienione tutaj metody pomogą Ci w pokonaniu blokady językowej. Pamiętaj, że najgorzej jest na samym początku. Daj sobie prawo do popełniania błędów, a każda kolejna próba będzie bardziej udana.


540 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page